SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Kaisho Kampsport
Vi erbjuder träning för alla
Thaiboxning ungdom

Vem kan träna Thaiboxning (Muay Thai) ungdom? 

De barn som är mellan 10 och 14 är välkomna att träna i denna grupp. En lägre gräns sattes vid 10 då en viss storlek och kroppskännedom behövs för att kunna ta åt sig innehållet i träningen på bästa sätt. Och en viss förmåga att lyssna utan att prata :)

 

Man behöver inte vara någon atlet för att börja träna, träningen i sig gör dig helt enkelt mer atletisk och flexibel. Man siktar aldrig efter att påfresta kroppen mer än vad som för den är naturligt. Träningen sker i grupp, dvs. alla kör med alla och vi gör vårt bästa att se till att alla barn utmanas för utveckling.

 

Thaiboxning är en aktiv och fysisk sport, man blir svettig och man blir trött. Vi använder både skyddsutrustning och mitsar (kuddar att slå och sparka på) i träningen.

 

För att prova på thaiboxning så behövs ingen annan utrustning är träningskläder (shorts, tshirt), ska man dock fortsätta träna så behövs boxningshandskar och benskydd. Efter en tids träning så bör även tandskydd och suspensoar inhandlas.

 

Vid början av varje termin så gås grunderna i thaiboxning igenom, hur man står, hur man rör sig och hur man slår och sparkar. För varje pass så bygger man vidare på detta men man kommer alltid tillbaka till grunderna i all vår träning då man måste nöta, nöta, nöta in dessa rörelser.

 

Kaisho tillämpar löpande intag av barn, dock blir det lite svårare att hinna ikapp om man börjar sent i terminen. Vi instruktörer gör självklart vårt bästa för att alla ska hänga med!

 

Sist men inte minst, vi har nolltolerans mot att använda thaiboxning utanför klubbens lokaler. Vad vi lär ut är en kampsport, både ett sätt skydda sig genom att se till att motståndaren inte kan skada en själv men framförallt en mycket bra träningsform för skoj och välbefinnande. Ifall barnens kompisar eller klasskamrater vill se vad barnen lär sig, bjud in dem till klubben för att testa själv istället för att visa dem själva.

 

Thaiboxningsläger för kidzen
2024-09-19 15:51

Välkomna till ett thaiboxnings träningsläger fullt av rolig och spännande träning lördagen den 12 oktober till söndagen den 13 oktober.
Anmälan och betalning sker enligt infon i bilden.

Nu är vi igång!
2019-09-08 22:26
Hejsan alla!

En lägesrapport
Nu är vi igång! 2 veckor har gått och kaoset har lagt sig lite, snart nog är vi alla inne i rutinerna.

Trycket på thaiboxning för barn har varit enormt under sommaren och hösten. Vi instruktörer har försökt lösa det på bästa sätt vilket inte har varit helt enkelt. Till slut löste vi det genom att lägga till ett extra pass för nybörjare och den vanliga gruppen blir den avancerade (eller fortsättnings) gruppen.

Då det är ont om matt-tid och instruktörer så blev det ett pass i veckan för nybörjarna. Jag förstår att detta kan kännas orättvist då den andra gruppen tränar två ggr i veckan, dock så har man tillgång till alla andra aktiviteter på Kaisho också, inte bara thaiboxningen. Så alternativet var, rent krasst, ett pass i veckan eller inget alls. Vår ambition var att så många som möjlighet skulle få chans att träna och ha kul.

Utrustning och t-shirts
Utrustning har visats upp på passen så föräldrar och barn kan klämma och testa ut rätt storlek. Beställningar sköts via instruktörerna och man får utrustningen på Kaisho efter leverans. Det visades intresse för de t-shirts som tävlingsgruppen använder och vi undersöker vilka storlekar som finns att tillgå, priset blir antagligen runt 150kr. Vi återkommer så fort vi vet mer.

I nybörjargruppen så räcker det med handskar den första tiden. Om man gillar träningen och vet med sig att man vill fortsätta så är det värt att investera i benskydd och tandskydd också (susp för killar). Ingen garanti att all utrustning kommer att användas första terminen men ha allting med varje gång för säkerhets skull. Glöm inte vattenflaska!

Hygien
På träningarna så har vi inga smycken på oss, örhängen tejpas eller tas av, inga halsband, ringar eller annat.
Inomhus använder vi alltid inneskor/sandaler/flip-flops eller liknande (strumpor funkar i nödfall) överallt utom på mattorna där vi är barfota. Detta för att undvika att sprida smuts från tex toaletterna in på mattorna. Så om man är barfota på mattan och behöver gå någonstans, ta på något på fötterna.
Apropå toalett så går man på toaletten innan passet börjar för att inte avbryta och störa träningen.

Schema
Här är höstens träningsdagar, lov, och läger:
V37 - tors, lör
V38 - tors, lör
V39 - tors, lör
V40 - tors, lör
V41 - tors, lör
V42 - tors
V43 - tors, lör
V44 - Höstlov, ingen träning
V45 - tors, lördagen startar lägret, avslutas söndag kl 09
V46 - tors, lör
V47 - tors, lör
V48 - tors, lör
V49 - tors, lör
V50 - tors
V51 - tors, lördagen avslutar terminen

Läger
Varje termin har vi ett läger för alla som vill vara med, nybörjare som avancerade. Det börjar på lördagen med det ordinarie passet. Sen blir det mat, lekar, snack, film och självklart mer träning innan vi lägger oss att sova. Lägret slutar kl 09 på söndagen. Mer info när det närmar sig!

Kontakt

Lättast sättet att få kontakt med oss utanför träningstid är via vår mail: kaisho.thai.kids@gmail.com. Andra sätt är att ringa Kaisho eller använda Facebook gruppen Kaisho Thaiboxning som är bra att vara med i.

Har ni några frågor så är det lättast att bara ta tag i en instruktör och fråga :)

Mvh
Instruktörerna
Hösttermin 2019
2019-07-16 00:39
Hej alla,

Snart är det dags igen för barnen att köra igång. Här ser ni redan nu hur terminen kommer att se ut:

V35 - torsdagen startar terminen, lör

V36 - tors, lör

V37 - tors, lör

V38 - tors, lör

V39 - tors, lör

V40 - tors, lör

V41 - tors, lör

V42 - tors

V43 - tors, lör

V44 - Höstlov, ingen träning

V45 - tors, lördagen startar lägret, avslutas söndag kl 09

V46 - tors, lör

V47 - tors, lör

V48 - tors, lör

V49 - tors, lör

V50 - tors

V51 - tors, lördagen avslutar terminen


Som vanligt gäller 7 år som minsta ålder för att börja. Vi sätter en gräns på 40 elever och de som varit med innan har förtur. Jag rekommenderar de som varit med innan och vill fortsätta att vara med, att de kommer på de första träningarna för att få sin plats, eller på annat sätt meddelar tränarna att de ska vara med.


För mer information, maila gärna era frågor till kaisho.thai.kids@gmail.com


Ha en trevlig sommar!

Läger, träningar, tävling och avslut
2019-05-27 22:32
Hej alla!

Lägret gick superbra (förutom ett litet missöde med ett larm som gick av precis när alla skulle sova)!

Träning
Här är vad som gäller under resten av terminen:
vecka 22
torsdag 30 maj - ingen träning
lördag 1 juni - träning som vanligt

vecka 23
torsdag 6 juni - ingen träning
lördag 8 juni - ingen träning

vecka 24
torsdag 13 juni - träning som vanligt
lördag 15 juni - träning och avslutning


Tävling
Lördagen den 21 september så är det tävling i Thai boxning för barn. Vi återkommer med mer information om tid och plats men om man vet redan nu att man vill testa att tävla så säg till oss så hjälper vi till med allting. Tävlingslicens måste införskaffas så snart som möjligt.

Ta tag i oss på en träning så hjälper vi er!
Läger dags!
2019-04-15 22:46
Hej alla!

Vi har bokat den 25-26 maj till höstens Thai Kids läger! Detta är något vi försöker ha återkommande och det brukar vara väldigt uppskattat. Vi kommer att träna, laga mat, äta, prata, se lite film och slappa.

Vi kommer att hålla till på Kaisho. Vi kör igång direkt efter lördagens pass som slutar kl 12 och håller på till dagen efter kl 09.

Här kommer en lista på vad barnen behöver ha med sig:
täcke + kudde
ombyte efter träningen (myskläder)
handduk
hygienartiklar
godis/läsk

Ifall någon behöver nån speciell kost så måste ni säga till, bäst är om ni tar med mat som barnet äter så vi inte råkar göra fel. Matschemat ser ungefär ut så här:
Lunch: pasta och kötbullar
Middag: grillad korv och bröd
Mellanmål: frukt
Frukost: flingor, mjölk, mackor, juice
Dricka till måltider: saft, vatten

På kvällen så sätter vi igång nån film för de som vill ta det lite lugnt (många busar vidare hela kvällen...) och då är det fritt fram för eget godis/läsk/chips. Dock så måste det vara helt fritt från nötter då vi vet minst en som är allergisk.

Det är såklart helt ok ifall barnet bara vill med under dagen men inte sova över, bara till att hämta nån gång under kvällen!

Lite saker att tänka på:
  • Se gärna till att ha alla skydd (handskar, benskydd och helst tandskydd) då vi försöker ha lite mer fokus på sparring
  • Ta med ordentliga sovkläder, helst riktig pyjamas
  • Vi kommer att införa mobiltelefon-förbud under dagen, däremot så är det ok senare på kvällen
  • Ifall något barn behöver medicin så prata med instruktörerna så löser vi det
Vi har haft lägret helt kostnadsfritt och hade helst velat ha det så även denna gången men antalet barn som hänger med ökar för varje gång och ersättningen som Kaisho får från kommunen täcker inte längre kostnaderna. För att möjliggöra lägret ändå så är vi tyvärr tvugna att ta ut en liten ersättning denna gång, vi hoppas att detta känns ok för de flesta ändå. Kostnaden kommer att ligga på 50kr per barn och går till att täcka upp mat, dricka och annat vi förbrukar under lägret.

För att anmäla, maila till Thai Kids. Skriv ner barnets namn och nummer vi kan nå föräldrar på så slipper vi glömma det vid lämning :) Betalning sker till 0708612612 (Christian Beck), glöm inte skriva barnets namn även där, både för- och efternamn.

Mvh
Instruktörerna
Sportlov och intagningsstopp
2019-02-12 01:17
Hejsan alla!

Under sportlovet (vecka 8) så har vi inga träningar. För både instruktörer och barn så är ofta många bortresta så vi önskar alla ett trevligt lov! Innan och efter kör vi på som vanligt 😊

Efter sportlovet så har vi även intagningsstopp. Vi har kommit så pass långt in i terminen att det är svårt för en ny elev att komma ifatt och få ut det mesta av träningen om man börjar nu. Nya elever är välkomna nästa termin!

Mvh
Instruktörerna
Start vårtermin
2019-01-03 18:28
God fortsättning!

Nu är det dags att börja röra på sig igen, och det gäller såklart även barnen! Vi kör igång en ny termin med Thai Kids och vi startar lördagen den 12e Januari.

Åldersgränsen är 7 år för att börja och är man 15 år och äldre så hänvisar vi till vuxenträningarna. Vi kommer att ha en gräns på 40 elever för att kunna upprätthålla samma höga nivå på passen.

Vi har några ändringar i schemat denna terminen:
torsdagar kör vi 18.00-19.00 i lilla salen
lördagar kör vi 11.00-12.00 i stora salen
Notera tiden på torsdag och bytet av sal båda dagarna!

I thaiboxning så använder vi en viss utrustning, nämligen boxningshandskar, benskydd, tandskydd och suspensoar. Vid de första passen för nybörjare så är inte dessa saker nödvändiga men om man bestämmer sig för att fortsätta så kommer barnen att behöva ha egen utrustning ganska snabbt. Prata med instruktörerna om ni har några frågor om vad ni behöver, storlekar osv!

Välkomna!
Läger och terminsslut
2018-12-03 21:15
Hej alla!

Lägret gick jättebra, förutom en liten pizzaincident, uppenbart är vi inga pizzabagare :) Vi lär oss för varje gång vad vi behöver tänka på till nästa gång men det är mest småsaker som vi känner vi kan bli bättre på. Vi hoppas självklart att barnen tyckte det var lika kul som vi! Om inget annat så verkade det så.

Terminsslut närmar sig. Eftersom det händer så mycket för alla nu när julen närmar sig så tänkte vi att sista träningspasset blir lördagen den 15e december. Jag vet inte hur det ser ut för alla instruktörer just nu på Lucia men vi berättar på kommande pass vad som gäller.

Info om nästa termin kommer upp här så fort schemat och datum är satt!

/Instruktörerna
Ingen träning under höstlovet
2018-10-24 07:26
Då lägret är så nära så valde vi att ha uppehåll under höstlovet, alltså 1 och 3 november.

/Instruktörerna
Kaisho Thai Kids läger!
2018-10-08 20:44
Hej alla!

Vi har bokat den 17-18 november till höstens Thai Kids läger! Detta är något vi försöker ha återkommande och det brukar vara väldigt uppskattat. Vi kommer att träna, laga mat, äta, prata, se lite film och slappa.

Vi kommer att hålla till på Kaisho. Vi kör igång direkt efter lördagens pass som slutar kl 12 och håller på till dagen efter kl 09.

Här kommer en lista på vad barnen behöver ha med sig:
täcke + kudde
ombyte efter träningen (myskläder)
handduk
hygienartiklar
godis/läsk

Ifall någon behöver nån speciell kost så måste ni säga till, bäst är om ni tar med mat som barnet äter så vi inte råkar göra fel. Matschemat ser ungefär ut så här:
Lunch: korv och pasta
Middag: hemlagad pizza
Mellanmål: frukt
Frukost: flingor, mjölk, mackor, juice
Dricka till måltider: saft, vatten

På kvällen så sätter vi igång nån film för de som vill ta det lite lugnt (många busar vidare hela kvällen...) och då är det fritt fram för eget godis/läsk/chips. Undvik dock nötter då vi inte alltid vet vad det finns för allergier.

Det är såklart helt ok ifall barnet bara vill med under dagen men inte sova över, bara till att hämta nån gång under kvällen!

För att anmäla, maila till Thai Kids. Skriv ner barnets namn och nummer vi kan nå föräldrar på så slipper vi glömma det vid lämning :)

Uppdatering 10/10
Jag nämnde inget pris ovan just för att det inte kostar något. Kaisho står för all mat och det enda ni själva bekostar är barnets godis/dricka.

Uppdatering 13/10
Åtminstone ett anmält barn är känsligt för nötter så var snälla och ta inte med några produkter som innehåller nötter.

Mvh
Instruktörerna
Ingen träning 20/10
2018-10-08 20:41
Den 19-21e oktober är det Kaisho Camp och all annan träning är inställd. Så vårt pass på lördagen utgår!
Uppdatering sep/okt
2018-09-27 20:56
Då har vi varit igång några veckor och man ser att barnen börjar bli varma i kläderna.

Vi har (för första gången) varit tvungna att stoppa intagning av fler barn i gruppen då vi helt enkelt inte har plats för fler. Som mest var vi 38 barn på en träning och även om det är superkul så blir det svårt att hålla den nivån på undervisningen som vi vill när så många är där. Vi brukar vara 30-35 barn per träning så många verkar ha hittat nåt de gillar!

Som ni märkt så försöker vi dela upp gruppen varje pass; en grupp med de som behöver öva mer på grunderna och en grupp med de som hållt på ett tag. I denna gruppen så kommer vi att ta in de som vi anser kan klara av att hålla ett högre tempo och som har tillräcklig koll på grunderna. Vi kommer att flytta barn mellan grupperna när vi ser behov av att göra det.

Nu har jag inte hört några negativa kommentarer men det kanske finns de föräldrar som tycker att vi skriker lite mycket eller är lite hårda mot barnen. Vår uppgift är att lära barnen att slåss, så enkelt är det. Och för att vi instruktörer ska känna oss bekväma med den uppgiften så måste ett visst mått av disciplin finnas med. Samma disciplin gäller för oss också när vi själva utövar vår sport. Disciplin är en stor del av all kampsport!

Och till sist, utrustning!
Det absolut minimala är handskar. Ska barnen fortsätta förbi testa-på veckan så behöver de ha åtminstone handskar. Tandskydd är billigt och väl värt det när vi börjar sparras mer och köra mer avancerade box-kombinationer. Benskydd behövs de med förr eller senare.

Har ni frågor så bara kom fram före eller efter ett pass!
Terminsstart
2018-08-07 15:36
Hej alla!

Torsdagen den 23:e drar vi igång Thai Kidz igen. Gamla som nya fighters är välkomna, 7-14 år.

Ni som varit där förr vet vad ni ska ha med er, för er nya så räcker det med shorts och t-shirt/linne. Ni kommer att bli trötta, svettiga och glada!

Träningstider är:
torsdagar 17.30-18.30 - stora dojon
lördagar 11.00-12.00 - lilla dojon

Välkomna!

/Kaisho Thai Kidz instruktörer
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
 
Våra sponsorer